PŘI NÁKUPU NAD 2000,- DOPRAVA PO ČR ZDARMA

Novinky

Nebojte se sacharidových nápojů. I "hobík" je ocení!

Sacharidové nápoje nabízí rychlý a snadno stravitelný způsob, jak doplnit zásoby glykogenu a elektrolytů a poskytnout svalům potřebnou energii pro optimální výkon během dlouhých tréninků a závodů. Ne vždy je možné zastavit a doplnit energii konzumací běžného jídla. Znáš to, pokousat během závodu tyčinku je někdy nadlidský úkol. Na řadu pak přichází energetický gel nebo ještě jednodušší řešení - sacharidový nápoj. Jednoduše ho namícháš do bidonu na kole nebo do softflasku při dlouhém běhu. Stačí pomalu upíjet a přísun energie máš pod kontrolou. 

Správně zvolený sacharidový nápoj pomůže oddálit únavu, udržet hladinu energie a zlepšit celkovou vytrvalost tím, že zajišťuje stálý přísun glukózy do pracujících svalů a pomáhá předcházet obávanému "nárazu do zdi"  během intenzivního tréninku nebo závodu. 

Jako ideální zdroj energie se v poslední době ukazuje Isomaltulóza (vyskytuje se často pod obchodním názvem Palatinóza). Je to disacharid, který se přirozeně vyskytuje například v medu. Isomaltulóza se vyznačuje nižším glykemickým indexem, pomalým štěpením, úplným využitím ve střevě a stabilitou v kyselém prostředí nápojů. Je to způsobeno tím, že poloha vazby mezi glukózou a fruktózou je u těchto disacharidů odlišná. Isomaltulóza se postupně vstřebává v tenkém střevě, její příjemná sladkost je vysoce stabilní v kyselém prostředí, a proto je vhodná do sportovních nápojů.

Isomaltulóza podporuje oxidaci tuků při fyzické aktivitě více než často používaný maltodextrin. Pro svůj vysoký energetický potenciál a nízký glykemický index je Isomaltulóza  považována za progresivní cukernou náhradu. Další výhodou je, že je považována za šetrnou k zubům ve srovnání s tradičními cukry.

  

Ideálním sacharidovým nápojem je například BIX PERFORMANCE FUEL MIX - slow-carb sportovní nápoj na bázi isomaltulózy. Hladina krevního cukru s izomaltulózou klesá méně rychle a uvolňuje se méně inzulínu. Jednoduše se připravuje, stačí jeden sáček rozpustit v lahvi s vodou a máš hotovo.

  • 36 g složených pomalu se uvolňujících sacharidů v jednom sáčku            
  • Nízký glykemický index 
  • Jemná chuť
  • Šetrný k žaludku 
  • Obsahuje elektrolyty jako iontový nápoj
  • Přírodní příchutě
  • Veganské

BIX PERFORMANCE FUEL MIX je proto zvláště vhodný pro dlouhé tréninky zaměřené na metabolismus tuků, základní vytrvalostní trénink a dlouhé závody.

Pokud je trénink delší a trvá několik hodin, je ideální sacharidový nápoj doplnit konzumací energetických tyčinek nebo gelů

 

Nebojte se sacharidových nápojů. Jsou opravdu skvělým pomocníkem pro všechny vytrvalostní sportovce!

 

 

 

 

 

 

Motivace ve vytrvalostních sportech. Kde ji vzít a jak si ji udržet?

Když se blíže podíváte na slovo motivace, zjistíte, že slovo MOTIV = CÍL. A je jasné, že motivace je velmi úzce spojena s cílem. Pokud nevíte, proč něco děláte, nebudete mít motivaci v tom pokračovat.

 Jak si stanovím cíl?

Takže první otázka, kterou si musíme položit - proč to chci dělat nebo proč to dělám? Čím konkrétnější a měřitelnější cíl, tím lépe. Lidé často říkají, že by chtěli běžet rychleji, ale co znamená rychleji?. „Rychleji“ je velmi relativní. Kdy dosáhnete svého cíle? Když zaběhnete10 km o 1 s rychleji? Asi ne. Proto je lepší stanovit si cíl konkrétně. „Rád bych zlepšil svůj čas na 10 km na 46 minut v konkrétním závodě.“ To by byl konkrétní cíl, u kterého je také snadné zkontrolovat, zda jste ho dosáhli nebo ne. Mimochodem, stejně to funguje i při hubnutí. Náš mozek toho s pojmem „méně“ moc nezmůže. Ale zhubnout 3 kg v příštích 4 měsících by byl konkrétnější cíl.

 Motivován cílem nebo cestou?

Když dojdu do cíle, například když protnu cílovou pásku vysněného závodu, je to velmi krátký okamžik. Příprava a trénink zabere podstatně více času. Proto je tak důležité užívat si cestu k cíli. Pokud to pro vás není zábava, je otázka, zda jste si cíl zvolili správně. Pokud je cesta trápením, je na vás vyvíjen obrovský tlak, abyste cíle dosáhli, jinak by v podstatě vše bylo zbytečné. Naopak, pokud si užíváte vlastní trénink a vše kolem něj, důležitost jediného cíle se začne vytrácet.

 Cíl je za námi - a co teď ?

Každý samozřejmě chce, aby závod probíhal tak, jak si představuje. Ale ne vždy se to podaří. A jak potom reagovat během závodu, když když si uvědomím, že cíl už není dosažitelný? Vzdát to je tak snadné.... Pokud si však budete neustále připomínat, že jde o sbírání zkušeností a že i domněle negativní zkušenost vám mohou v konečném důsledku přinést důležité poznatky, pak je závod víc než jen běh někam za nějaký čas. Jde přece o vnímání sebe sama, zvládání bolesti a řešení náročných situací.

 Radost z běhu?

Může být trénink zábava? Musí to být zábava, aby byl dlouhodobě udržitelný! Vytrvalostním sportovcům se daří díky kontinuitě. A to vydržíte pouze tehdy, pokud vás to opravdu baví. To neznamená, že trénink nemůže být namáhavý, to k tomu vlastně patří, ale vždy by měl být strukturovaný tak, aby vás bavil. Je důležité, aby trénink byl pestrý. Jednak se tělo zlepšuje, jen když dostává stále nové podněty a jednak to znamená, že radost z běhání díky novým impulzům jen tak nezmizí. Radost z běhu musí být vidět i v závodě. Zamračená tvář vám nepomůže běžet rychleji. Užijte si to a usmívejte se, i když to někdy bolí!

Tohle utrpení jménem vytrvalostní sport jste si vybrali sami, tak se bavte!