PŘI NÁKUPU NAD 2000,- DOPRAVA PO ČR ZDARMA

Motivace ve vytrvalostních sportech. Kde ji vzít a jak si ji udržet?

Když se blíže podíváte na slovo motivace, zjistíte, že slovo MOTIV = CÍL. A je jasné, že motivace je velmi úzce spojena s cílem. Pokud nevíte, proč něco děláte, nebudete mít motivaci v tom pokračovat.

 Jak si stanovím cíl?

Takže první otázka, kterou si musíme položit - proč to chci dělat nebo proč to dělám? Čím konkrétnější a měřitelnější cíl, tím lépe. Lidé často říkají, že by chtěli běžet rychleji, ale co znamená rychleji?. „Rychleji“ je velmi relativní. Kdy dosáhnete svého cíle? Když zaběhnete10 km o 1 s rychleji? Asi ne. Proto je lepší stanovit si cíl konkrétně. „Rád bych zlepšil svůj čas na 10 km na 46 minut v konkrétním závodě.“ To by byl konkrétní cíl, u kterého je také snadné zkontrolovat, zda jste ho dosáhli nebo ne. Mimochodem, stejně to funguje i při hubnutí. Náš mozek toho s pojmem „méně“ moc nezmůže. Ale zhubnout 3 kg v příštích 4 měsících by byl konkrétnější cíl.

 Motivován cílem nebo cestou?

Když dojdu do cíle, například když protnu cílovou pásku vysněného závodu, je to velmi krátký okamžik. Příprava a trénink zabere podstatně více času. Proto je tak důležité užívat si cestu k cíli. Pokud to pro vás není zábava, je otázka, zda jste si cíl zvolili správně. Pokud je cesta trápením, je na vás vyvíjen obrovský tlak, abyste cíle dosáhli, jinak by v podstatě vše bylo zbytečné. Naopak, pokud si užíváte vlastní trénink a vše kolem něj, důležitost jediného cíle se začne vytrácet.

 Cíl je za námi - a co teď ?

Každý samozřejmě chce, aby závod probíhal tak, jak si představuje. Ale ne vždy se to podaří. A jak potom reagovat během závodu, když když si uvědomím, že cíl už není dosažitelný? Vzdát to je tak snadné.... Pokud si však budete neustále připomínat, že jde o sbírání zkušeností a že i domněle negativní zkušenost vám mohou v konečném důsledku přinést důležité poznatky, pak je závod víc než jen běh někam za nějaký čas. Jde přece o vnímání sebe sama, zvládání bolesti a řešení náročných situací.

 Radost z běhu?

Může být trénink zábava? Musí to být zábava, aby byl dlouhodobě udržitelný! Vytrvalostním sportovcům se daří díky kontinuitě. A to vydržíte pouze tehdy, pokud vás to opravdu baví. To neznamená, že trénink nemůže být namáhavý, to k tomu vlastně patří, ale vždy by měl být strukturovaný tak, aby vás bavil. Je důležité, aby trénink byl pestrý. Jednak se tělo zlepšuje, jen když dostává stále nové podněty a jednak to znamená, že radost z běhání díky novým impulzům jen tak nezmizí. Radost z běhu musí být vidět i v závodě. Zamračená tvář vám nepomůže běžet rychleji. Užijte si to a usmívejte se, i když to někdy bolí!

Tohle utrpení jménem vytrvalostní sport jste si vybrali sami, tak se bavte!