PŘI NÁKUPU NAD 2000,- DOPRAVA PO ČR ZDARMA

Výhody konzumace skutečného jídla během závodního dne

Screen_Shot_2024-02-15_at_9.16.21_PM

Vytrvalostním sportovcům, jako jsou běžci na dlouhé tratě, cyklisté nebo triatleti se obvykle doporučuje konzumovat v závodní
den ideálně kombinaci jednoduchých sacharidů, jako jsou například energetické gely nebo sacharidové nápoje a komplexních sacharidů, jako je například pečivo, rýže apod. Většina energetických gelů a sportovních nápojů však může u některých sportovců způsobit gastrointestinální nepohodlí nebo zažívací potíže. A to během závodu fakt nechceš. Proto je důležité si vše, co budeš v den D na trati konzumovat předem vyzkoušet a ideálně na to svůj trávící systém navyknout.

AcaiLaney-54_1024x1024

Zvláštní pozornost věnuj konzumaci fruktózy a pokud máš citlivější zažívání, snaž se o maximální koncentraci 20-30 g fruktózy na litr sportovního nápoje.
Fruktóza v koncentraci větší než 50 g na litr může způsobit bolesti břicha, nadýmání a průjem. Přestože se sportovní nápoje a gely běžně používají během závodů a tréninků, většina z nich obsahuje vysoký obsah fruktózy a maltodextrinu, které nejenže mohou způsobit gastrointestinální potíže,
ale také mají vysoký glykemický index.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem (GI ≥ 70) jsou potraviny, které po konzumaci způsobují rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi.
Konzumace těchto zdrojů sacharidů během dlouhých závodů může způsobit rychlý vzestup a pokles hladiny cukru v krvi a vést k
výraznému poklesu energie.

Asi to všichni známe. Náraz do zdi, potíš se jak vrata od chlíva a nejsi schopen udělat ani krok.

Naopak potraviny s nízkým (GI ≤55) nebo středním glykemickým indexem (GI 56-69) se tráví a vstřebávají mnohem pomaleji, což vede k pomalejšímu vzestupu hladiny cukru v krvi a déletrvajícímu přísunu energie.
To umožňuje stabilizovat hladinu tvojí energie a minimalizovat nepříjemné výkyvy hladiny cukru v krvi.

Doplňováni energie skutečnými potravinami, jako je ovoce, ořechy, těstoviny, rýže basmati a oves, které se všechny pohybují na
stupnici GI na nízké nebo střední úrovni, umožňuje trvalejší přísun energie během dlouhých závodů. Tyto zdroje energie jsou většinou potraviny , které sportovci běžně zařazují do svého jídelníčku, takže jsou na ně zvyklí a pravděpodobnost zažívacích potíží je minimální.
Výhodou také je, že běžné jídlo nevyžaduje žádné sofistikované testování.

Příkladem super jídla pro dlouhé závody jsou různé sendviče, plněné tortily nebo energetické rýžové kuličky. Pokud si jídlo nechceš předem připravovat a rád používáš snadno dostupné gely, je ideálním řešením výživa značky SPRING ENERGY. Tyto gely (konzistencí se jedná spíš o hustou kaši) kombinují jednoduché a komplexní sacharidy ze skutečných potravin - rýže basmati, ovoce, oves, ořechy , avokádový a kokosový olej atd. A protože se jedná jen o skutečné jídlo, žádné zvláštní testování na tréninku není potřeba.

A kromě toho, skvěle chutnají! Jednou ochutnáš a k běžným lepivým přeslazeným gelům už se nikdy nevrátíš!

 Untitled-1_f6a3ef96-0384-46e6-8d93-0f8814cf0679_1024x1024